Ślub i wesele pod chmurką, czyli jak zorganizować przyjęcie w plenerze - Smart Bride

14 Mar

Ślub i wesele pod chmurką, czyli jak zorganizować przyjęcie w plenerze

Któż z nas nie wzdychał podczas komedii romantycznych, gdy główna para bohaterów szeptała sobie sakramentalne “tak” pod girlandą kwiatów wśród zielonego, rozkwitającego ogrodu? To chyba jedna z tych filmowych scen, która działa na wszystkich – bez względu na płeć czy wiek. Przez lata przyjęcia pod chmurką były w naszym kraju ciężkie do wyobrażenia – kapryśna pogoda, skomplikowane formalności i brak firm, które zdołałyby się podjąć takiego wyzwania skutecznie odpychały od tego romantycznego pomysłu potencjalnych chętnych. Czasy się na szczęście zmieniły i chociaż wciąż nie możemy sobie “zamówić” słonecznej aury na ten wyjątkowy dzień, to istnieje wiele możliwości, aby ujarzmić pogodę i móc cieszyć się przyjęciem weselnym na łonie natury.

Czy warto decydować się na przyjęcie w plenerze?

 

Wesele pod chmurką to wciąż pomysł zdecydowanie dla par, które pragną się wyróżnić i zaskoczyć swoich gości. Przyjęcie na polanie lub w ogrodzie świetnie sprawdzi się, gdy planujemy wesele w stylu boho – natura będzie wtedy najlepszą dekoracją! Warto jednak pamiętać, że przełamywanie konwenansów zawsze jest bardziej skomplikowane, niż spacer utartą ścieżką. Nie warto decydować się na wesele w plenerze, jeżeli chcemy zaoszczędzić – niestety, takie przyjęcia często są dużo bardziej kosztowne, niż klasycznie organizowane w specjalnie do tego celu przygotowanych salach. Dużo więcej jest też formalności i załatwień, więc to także nie najlepszy pomysł jeżeli zależy nam na “szybkim ślubie”. Nie zmienia to jednak faktu, że czasem warto poświęcić więcej czasu i pieniędzy, żeby spełnić swoje marzenie. Dla tych wszystkich, którzy pragną przeżyć ten wyjątkowy dzień na łonie przyrody, przygotowaliśmy kilka praktycznych rad.

ślub w plenerze źródło: www.whiteevents.pl

Formalności przed ślubem w nietypowym miejscu

 

Zanim zaczniemy planować naszą kwiecistą girlandę, trzeba przebrnąć przez szereg zakazów, nakazów i opłat. Zacznijmy może jednak od ślubu cywilnego. Do 2015 roku w polskim prawie funkcjonowały przestarzałe przepisy pozwalające na ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego, jedynie w wyjątkowych okolicznościach takich jak choroba czy pobyt w więzieniu. Na szczęście przepisy te uległy zmianie i jedyne obostrzenia dotyczące ślubu „pod chmurką” mówią, że powinien on zostać zawarty w miejscu, które nie zakłóca powagi i dostojności ceremonii oraz gwarantuje bezpieczeństwo wszystkich jego uczestników:

  „5. Na wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo kierownik urzędu stanu cywilnego przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego w okręgu rejestracji stanu cywilnego, w którym jest on właściwy, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.

6. Jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa nie spełnia wymogów, o których mowa w ust. 5, kierownik urzędu stanu cywilnego pisemnie odmawia przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński we wskazanym miejscu.”

Ponadto należy uiścić opłatę za taką przyjemność w wysokości 1000 zł oraz przygotować insygnia państwowe, czyli godło. Warto jednak wcześniej dopytać się w urzędzie, jak wygląda sprawa właśnie w naszej gminie, ponieważ zdarza się, że to urzędnik miejski zatroszczy się o odpowiednią oprawę naszej uroczystości.

ślub w plenerze źródło: www.hotel-solei.pl

A co z ślubem kościelnym?

 

Gorzej sprawa wygląda, jeżeli planujemy także ślub kościelny. Kodeks prawa kanonicznego zabrania bowiem udzielania ślubu poza kościołem, w miejscach niewyświęconych:

“Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza.

Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.”

 

Istnieje co prawda zapis o „wyjątkowych okolicznościach”, dzięki którym można odstąpić od tej reguły, ale wciąż rzadko zdarza się, aby władze kościelne spojrzały przychylniej na naszą prośbę. Z podaniem o takie pozwolenie należy wystąpić do biskupa, przy czym należy znaleźć i podać konkretny powód, dla którego chcemy wziąć ślub poza Kościołem i niestety względy estetyczne nie są najlepszym argumentem. Na rozpatrzenie takiej prośby, bez gwarancji, że uzyskamy zgodę, możemy czekać nawet rok. Jeśli nie mamy tyle czasu, możemy zdecydować się na przykład na ślub poza kościołem, ale w małej, przytulnej kapliczce, na przykład w parku bądź w górach.

ślub w plenerze źródło: www.paszkowka.pl

Plaża, ogród, polana… Gdzie zorganizować wesele i o czym pamiętać?

 

Decydując się na ślub lub wesele pod chmurką mamy tak naprawdę do wyboru dwie opcje – albo przyjęcie zupełnie na łonie przyrody, w miejscu nieprzystosowanym do takich imprez (np. las, plaża, łąka) lub w ogrodzie (na przykład restauracji albo naszego domu). Wybierając pierwszą możliwość, nie zapominajmy, że poza nami na tym przyjęciu będą także goście i o ich wygodę także musimy się zatroszczyć. Warto więc zwrócić uwagę, jaki jest dojazd do wybranego przez nas miejsca, czy są tam toalety, czy jest dostęp do prądu oraz jakie możemy zapewnić warunki sanitarne niezbędne przecież dla cateringu. Decydując się więc na wesele w plenerze należy uprzedzić firmę cateringową o warunkach jakie możemy zapewnić. Z pewnością niezbędne będzie przyłącze do ciepłej i zimnej wody. Zazwyczaj jednak profesjonalne firmy obsługujące wesela będą chciały przeprowadzić własną wizję lokalną na miejscu, która pozwoli im realnie oszacować swoje możliwości.

 

Nawet najodważniejszym nowożeńcom nie radzimy organizować przyjęcia bez specjalnego namiotu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele firm zajmujących się wypożyczeniem sprzętu niezbędnego do realizacji plenerowego wesela. Wielkość namiotu należy dopasować do ilości gości. Przyjmuje się, że na 100 osób potrzebujemy namiotu o wymiarach 10×25 metrów kwadratowych. Koszt wynajmu takiej hali namiotowej to przeciętnie ok. 30/40 zł/m2. Jednak to nie koniec potrzeb! Musimy zatroszczyć się o podłogę, parkiet do tańców, stoły, krzesła oraz zastawę stołową. To oczywiście tylko najbardziej podstawowe potrzeby, gdyż na pewno miłym akcentem będzie zorganizowanie strefy relaksu z pufami i poduchami lub kącika zabaw dla dzieci.

 

Kolejną istotną kwestią jest wybór zespołu, DJ’a lub animatorów, którzy będą dbali o dobry nastrój naszych gości i świetną zabawę aż do świtu. Należy pamiętać, że na świeżym powietrzu dźwięk roznosi się inaczej niż w zamkniętej sali, co wymaga innego ustawienia systemu nagłaśniającego. Jeżeli w pobliżu nie ma instalacji elektrycznej, nie można zapomnieć o agregatach prądotwórczych – należy obliczyć jak dużo energii będziemy potrzebować, aby rozświetlić miejsce wesela, podgrzać posiłki czy schłodzić napoje. Bez względu na zapowiadaną pogodę koniecznie trzeba przygotować nagrzewnice, które nawet w środku lata mogą się w nocy przydać.

ślub w plenerze źródło: www.whiteevents.pl

Pół na pół

 

Wygodnym kompromisem jest organizacja przyjęcia w ogrodzie zlokalizowanym obok pałacyku lub restauracji. Wtedy nie musimy się martwić o większość sprzętu, ponieważ obsługa takiego miejsca z pewnością jest przygotowana do świadczenia podobnych usług. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zorganizować parkiet wewnątrz lokalu, a w ogrodzie wyprawić np. grilla, który będzie z pewnością niezapomnianą kolacją. Takie rozwiązanie ucieszy też rodziny, gdyż pociech z radością skorzystają z możliwości zabawy na świeżym powietrzu.

 

Bez względu na to czy zorganizujemy ślub lub wesele na leśnej polanie czy w przydomowym ogrodzie, nie zapomnijmy poinformować o tym naszych gości. Dzięki temu będą mieli szansę dopasować garderobę do panujących warunków (a każda kobieta wie, jak niewygodnie spaceruje się w wysokich szpilkach po trawie). Zadbajmy także o środki odstraszające na owady, gdyż szczególnie nad jeziorem lub w lesie insekty mogą być bardzo uciążliwe.

źródło: www.whiteevents.pl

Chcesz być na bieżąco ze SmartBride.pl? Śledź nas na Facebooku lub Instagramie.

Wczytaj więcej